logo

Vánoční strom Praha 2016 a jeho rozsvícení

/media/images/vanocnitrhypraha.jpg

Pro letošní rok byl vybrán strom z Pecky v okrese Jičín, který měří asi 31 metrů a jedná se o smrk ztepilý. Vzhledem k tomu, že se letos nestačila soutěž vyhlásit, byl vybrán strom, který byl přihlášen již minulý rok. Rostl na pozemku pana Wolfa, který byl získán v restituci.

S pražskými vánočními trhy je spojeno i slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Jedná se opět o velkolepou akci, kterou se vlastně zahajují nejen vánoční trhy v Praze, ale také celý advent (i když letos skutečný advent začíná až v neděli 27.11.).

Slavnostní rozsvícení je naplánováno na sobotu 26.11.2016. Od 17:30 do 20:30 každou hodinu bude strom rozsvícen na Staroměstském náměstí za doprovodu hudby.

Vánoční strom pro Prahu se v posledních letech vybírá na základě soutěže, u které každý může navrhnout vhodný strom podle přísných pravidel, přičemž vítězný tip dostane odměnu 10 000 Kč. Pro minulý rok byl strom vybrán z celkem 17 tipů. Na výběru se podíleli i experti z Lesnické fakulty z Mendelovy univerzity, kteří naznali, že strom je zdravý a dobře rostlý.

Mezi podmínky patří: reprezentativní vzhled (nejlépe smrk, vysoký 22 - 30 metrů, zdravý a nepoškozený), dostupný (pro těžkou techniku při kácení), zdravotní stav (dendrologický posudek). Kontaktování majitele, kácení, převoz i posudek zajišťuje provozovatel akce Taiko, takže ten, kdo zadá tip, nemá žádné náklady.

Letos v říjnu se vyhlásil vítězný strom z Pecky, 20.11. se pokácí a připraví na převoz, pak se umístí na náměstí a nazdobí, 26.11. večer se rozsvítí. Strom tam bude svítit až do necelé poloviny ledna, kdy se odstrojí, odřežou se větve a odveze se kmen. Větve tradičně směřují do ZOO.

Podívejte se i na další informace, které se týkají pražských vánočních trhů, které budou opět velkolepé. Během čekání na trhy se podívejte po našem webu na cukroví, které si letos můžete upéct.

Pokud rozsvícení nestihnete, bydlíte daleko nebo se na něj nechcete podívat, protože náměstí bude doslova přeplněno, můžete se na tuto akci podívat pak v televizi nebo na internetu. Tak jako každý rok bude záznam z této události i poté dostupný online.