logo

Vánoční strom Praha 2024 a jeho rozsvícení

vánoční praha

S pražskými vánočními trhy je spojeno i slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Jedná se opět o velkolepou akci, kterou se vlastně zahajují nejen vánoční trhy v Praze, ale také celý advent (i když letos skutečný advent začíná až v neděli 3. 12.).

Slavnostní rozsvícení je naplánováno na sobotu 2. 12. 2023. Krásně nazdobený strom se letos slavnostně rozsvítí v sobotu těsně den před adventem. V 16:00 začne na pódiu charitativní projekt s Pavlem Trávníčkem a zahájení celé akce. Nebude chybět rozsvěcení stromku.

Světelná animace s hudebním podkladem (hudba z pohádky Tři oříšky pro Popelku od Karla Svobody) se bude odehrávat pravidelně co hodinu v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30 každý den tradičně po dobu konání trhů.

Letos si zapište do kalendáře datum této akce 2. prosince.

Jak se vybírá stromek?

Vánoční strom pro Prahu se v posledních letech vybírá na základě soutěže, u které každý může navrhnout vhodný strom podle přísných pravidel, přičemž vítězný tip dostane odměnu 10 000 Kč. Například minulý rok byl strom vybrán jen z celkem 26 tipů. Na výběru se podílejí i experti z Lesnické fakulty Mendelovy univerzity, kteří naznají, že strom je zdravý a dobře rostlý.

Mezi podmínky patří: reprezentativní vzhled (smrk ztepilý, vysoký nejméně 20 metrů, zdravý a nepoškozený), dostupný (pro těžkou techniku při kácení), zdravotní stav (dendrologický posudek). Kontaktování majitele, kácení, převoz i posudek zajišťuje provozovatel akce Taiko, takže ten, kdo zadá tip, nemá žádné náklady.

Strom je již vybrán

Pro letošní rok byl vybrán jehličnan, který dorost výšky 27 metrů s věkem kolem 56 let. Rostl nedaleko obce Mimoň, kde ohrožoval blízkou chalupu.

Archív výběrů

Pro minulý rok byl vybrán jehličnatý krasavec, kterému bylo 58 let a měřil 25 metrů. Pocházel z vesničky blízko České Kamenice a pro své okolí již nebyl bezpečný.

Předminulý rok byl vybrán ze 30 tipů smrk ztepilý z vesničky u Jablonce nad Nisou. Dorostl téměř do 22 metrů a byl pro své okolí celkem nebezpečný. Rozzáří se na konci listopadu.

Rok před ním byl vybrán smrk ztepilý, který pocházel z okolí Jílového u Prahy. Stromeček dorostl do výšky 19 metrů. Slavnostní rozsvěcení ale kvůli dané situaci nebylo.

Před ním byl vybrán ze 42 tipů smrk ztepilý ze Semil, tedy opět z Libereckého kraje. Majitelce ohrožoval při silném větru dům, proto ho chtěla nechat pokácet. Poté tento 24metrový stromek ozdobil po celý prosinec náměstí.

Nebo před ním byl vybrán strom z Libereckého kraje, který byl vysoký téměř 30 metrů a stejně by byl pokácen.

V minulých letech byl vybrán smrk ztepilý, který měřil asi 24 metrů a rostl na Rakovnicku. Kvůli jeho výšce se již uvažovalo o jeho odstranění, jelikož zasahoval do drátů vysokého napětí. Nakonec byl tento strom z Roztok pokácen, poté převezen do Prahy a nazdoben.


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


V minulých letech byl vybrán strom z Pecky v okrese Jičín, který měřil asi 31 metrů a jednalo se o smrk ztepilý. Vzhledem k tomu, že se tamten rok nestačila vyhlásit soutěž, byl vybrán strom, který byl přihlášen již minule. Rostl na pozemku pana Wolfa, který byl získán v restituci.

Vítězný strom z Pecky se pokácel a připravil na převoz, pak se umístil na náměstí, nazdobil a rozsvítil. Strom tam svítil až do necelé poloviny ledna, kdy se odstrojil, odřezaly se větve a odvezl se kmen. Větve tradičně směřovaly do ZOO, aby si zvířata na nich pochutnala.

Podívejte se i na další informace, které se týkají pražských vánočních trhů a které budou opět velkolepé. Během čekání na trhy se podívejte po našem webu na cukroví, které si letos můžete upéct.

Pokud adventní rozsvícení nestihnete, bydlíte daleko nebo se na něj nechcete podívat, protože náměstí bude doslova přeplněno, můžete se na tuto akci podívat pak v televizi nebo na internetu. Tak jako každý rok bude záznam z této události i poté dostupný online.