logo

Vánoční strom Praha 2017 a jeho rozsvícení

/media/images/vanocnitrhypraha.jpg

S pražskými vánočními trhy je spojeno i slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Jedná se opět o velkolepou akci, kterou se vlastně zahajují nejen vánoční trhy v Praze, ale také celý advent (i když letos skutečný advent začíná až v neděli 3.12.).

Slavnostní rozsvícení je naplánováno na sobotu 2.12.2017. Strom se bude rozsvěcovat v 16:30, slavnostně se na něm rozsvítí tisíce světýlek. Každý den se strom bude rozsvěcovat v 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30 a 21:30.


Vánoční strom pro Prahu se v posledních letech vybírá na základě soutěže, u které každý může navrhnout vhodný strom podle přísných pravidel, přičemž vítězný tip dostane odměnu 10 000 Kč. Pro předminulý rok byl strom vybrán z celkem 17 tipů. Na výběru se podíleli i experti z Lesnické fakulty z Mendelovy univerzity, kteří naznali, že strom je zdravý a dobře rostlý.

Letos bude strom z Roztok

Tento rok je již strom vybrán. Jedná se o smrk ztepilý, který měří asi 24 metrů a roste na Rakovnicku. Kvůli jeho výšce se již uvažovalo o jeho odstranění, jelikož zasahoval do drátů vysokého napětí. Nakonec bude tento strom z Roztok pokácen 26. listopadu, poté převezen do Prahy a nazdoben.

Pro minulý rok byl vybrán strom z Pecky v okrese Jičín, který měřil asi 31 metrů a jednalo se o smrk ztepilý. Vzhledem k tomu, že se minulý rok nestačila soutěž vyhlásit, byl vybrán strom, který byl přihlášen již předminulý rok. Rostl na pozemku pana Wolfa, který byl získán v restituci.

Vítězný strom z Pecky se pokácel 20.11. a připravil na převoz, pak se umístil na náměstí, nazdobil a rozsvítil. Strom tam svítil až do necelé poloviny ledna, kdy se odstrojil, odřezaly se větve a odvezl se kmen. Větve tradičně směřovaly do ZOO, aby si zvířata na nich pochutnala.

Mezi podmínky patří: reprezentativní vzhled (nejlépe smrk, vysoký 22 - 30 metrů, zdravý a nepoškozený), dostupný (pro těžkou techniku při kácení), zdravotní stav (dendrologický posudek). Kontaktování majitele, kácení, převoz i posudek zajišťuje provozovatel akce Taiko, takže ten, kdo zadá tip, nemá žádné náklady.

Podívejte se i na další informace, které se týkají pražských vánočních trhů, které budou opět velkolepé. Během čekání na trhy se podívejte po našem webu na cukroví, které si letos můžete upéct.

Pokud rozsvícení nestihnete, bydlíte daleko nebo se na něj nechcete podívat, protože náměstí bude doslova přeplněno, můžete se na tuto akci podívat pak v televizi nebo na internetu. Tak jako každý rok bude záznam z této události i poté dostupný online.