logo

Jak si vyrobit doma adventní věnec?

adventní věnec

Výzdoba adventním věncem je další z mnoha krásných vánočních tradic, tady tato slouží k odpočítávání čtyř týdnů období adventu. Mívá formu kulatého věnce z větví jehličnanů se čtyřmi svícemi, často bývá uprostřed ještě pátá svíčka, která má symbolizovat Pannu Marii, Vánoce nebo přímo Ježíše Krista. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka proti směru hodinových ručiček. Víte, odkud tato zvyklost pochází a jak si vyrobit adventní věnec doma?

Z historie adventního věnce

Věnce a svíce se zřejmě používaly už před příchodem křesťanství. Zelené rostliny, kruhový tvar slunce a svíčky se používaly jako protiklad k okolní zimě a tmě. V příbytcích tak věnce sloužily k příjemnému bydlení dobrých duchů, zatímco ty zlé odháněly. Křesťanství věnec přejalo v 16. století. Kruhový tvar má tady připomínat Boží věčnost, jednotu a vzkříšení, zeleň zas život, nezničitelnost, věčnost a stálost ve víře.
Podle jiných teorií tradice s adventními věnci vznikla až v 19. století v Německu (Hamburku), kdy místní protestantský teolog Johann Hinrich Wichern, který vedl školu pro chudé děti, začal každou adventní neděli zapalovat na věnci jednu svíčku a společně s dětmi tak odpočítávali čas do Vánoc.

Co budete k výrobě adventního věnce potřebovat?

Připravte si zahradnické nůžky, nůžky na papír a na drát, vázací drát o tloušťce cca 0,5 - 1 mm a vázací drát navinutý na špulce (asi 0,5 - 0,8 mm), bezpečnostní kovové držáky na svíčky a adventní svíce nejlépe z nestékavého vosku. Drát se někdy nahrazuje provázkem, ale ten se může při manipulaci přetrhnout.

Jak vytvořit základ?

Kostru adventního věnce lze koupit v květinářství, např. ze slámy, polystyrenu nebo florexové hmoty. Hodí se i vysušené vlhké noviny zmačkané do kruhu. Základ můžete zakrýt zeleným krepovým papírem (raději kvalitnějším zahradnickým).

Z čeho udělat chvojí?

Tradičním stromem je jedle, ale můžete použít i větvičky jiného jehličnatého stromu (smrk). Dobře se pracuje s tisem, jalovcem nebo tújí, nedoporučuje se borovice a modřín. Můžete kombinovat i s větvemi listnatých neopadavých a stálezelených rostlin, např. břečťan či zimostráz.


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


Jaké ozdoby se hodí?

Tady se vaší fantazii meze nekladou. Použijte mašličky, pentličky, ovoce, šípky, ořechy, kaštany, malé baňky, šišky, jeřabiny, jmelí, mech, pírka, perníčky, prostě cokoli vás napadne, nebo má spojitost s Vánoci.

adventní věnec

Jak vypadá postup výroby adventního věnce?

Nastříhejte chvojí tak, aby větve měly 10 - 15 cm. První řadu větviček přiložte na kostru (korpus) a spodní část a základ omotejte drátkem nebo motouzem, aby pevně držela. Přiložte další řadu, tak aby se obě řady větviček překrývaly a další zakryla hlavně spodní a opět omotejte.
Do kostry na adventní věnec zapíchněte držák na svíčky. Svíce na věnec připevněte na bodec s nehořalvou podložkou (např. široká porcelánová mísa nebo talíř) či hřebíkem, kterým probodnete základ zespodu a svíčku na něj nabodněte.
Pozor, aby ozdoby svíce nepřekrývaly a nechytly od nich, zajistěte ji proti pádu a ulomení a zapálené svíčky samozřejmě nenechávejte bez dozoru.

Jakou barvu svíček?

Nejčastěji se používají tři fialové (fialová barva symbolizuje pokání) a jedna růžová (symbolizuje předvánoční radost). Popř. se používá červená (jako prolitá Ježíšova krev) a zlatá (barva života a vítězství). Pátá svíčka bývá bílá na znamení čistoty Ježíše Krista. V anglicky mluvících zemích se používají místo fialových modré (podle zdejších protestantských církví, které modrou považují za barvu čekání a naděje).

Kam adventní věnec umístit?

Tradičně se umisťoval na strop zavěšený na stuhách, v současnosti se dává přímo na sváteční stůl. Nezahlťte však stůl dekoracemi, pokud na něm již máte věnec, nedávejte už květiny ve vázách. Věnec by měl dále ladit s tvarem stolu a nepoužívejte na něj více než dvě barvy.
Klasické je i zavěšování adventního věnce na vchodové dveře, v tom případě samozřejmě nejsou potřeba svíčky.

Adventní věnce si můžete koupit, koupíte je na vánočních trzích, květinářství a dalších obchodech.