logo

Jak správně vybrat živý vánoční stromek

vánoční ozdoby

Vánoce jsou nejoblíbenější svátek roku, takže i samotné vybírání stromečku je často oblíbeným rodinným rituálem doprovázeným zábavou a radostí. Ale může to být i trochu složité - stromů existuje spousta druhů a také je třeba myslet na to, jak je udržet čerstvé a voňavé. Nezapomeňte, že musí vydržet celé svátky nebo až do Nového roku. Když vánoční stromeček nevydrží, z 99 % je to lidská chyba. Jak tedy na vhodný výběr?


Zvolte správnou výšku

Pokud ještě nemáte zkušenosti z předchozích let, ujistěte se, že víte, jak velký strom se vám do obývacího pokoje vejde. Změřte výšku stropu a nezapomeňte odečíst výšku stojanu a kmene. Zkontrolujte rovněž místa, kam chcete stromek postavit, aby tam nepřekážely stěny, skříně, poličky apod. Pokud letos kupujete vyšší a mohutnější strom než dříve, je třeba také pořídit větší stojan.

Zvolte místního dodavatele

Pokud to jde, kupujte stromek od zavedených dodavatelů (v ČR by měli být členy Sdružení pěstitelů vánočních stromků), kteří zaručují čerstvost a zdraví. Vhodné jsou lesní školky, zahrádkářství atd. Většina stromů se řeže asi 3-4 týdny předtím, než dorazí na trh. Vánoční stromky, které se prodávají před obchody, často pocházejí ze zahraničí. Vždy se zeptejte na původ.

Jak poznat, že je strom zdravý?

Měli byste jej vybírat stejně jako ovoce - zjistit, jak voní a osahat si ho. Uchopte jakoukoli větev stromečku mezi palec a ukazováček, jemně stiskněte a přitáhněte k sobě, zda z něj nespadne moc jehličí. Trocha jehličí ale vypadne vždy, proto je spolehlivější způsob poznat čerstvost podle mízy, úplně čerstvý strom ji ještě produkuje a může být trochu lepkavý.
U jedlí a některých druhů borovic by měly být větve čerstvého stromu pružné, není to tak však u všech stromů, navíc toto testování je může poškodit.
Dále rozmáčkněte hrstku jehličí v dlani a zkuste, jak voní. Pokud není vůně zřetelná, tento stromek nekupujte a běžte si vybrat jiný. Nakonec se ujistěte, že bude perfektně sedět do stojanu.


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


Jak udržet strom čerstvý?

Doma uřízněte asi 2,5 cm z kmene (ujistěte se, že řez je rovný, aby seděl do stojanu), bude tak lépe vstřebávat vodu. Tu přidejte hned po uříznutí.
Pokud nebudete strom rovnou dávat do stojanu, vložte ho do nádoby s teplou vodou a nechejte v nevytápěné garáži nebo verandě, ale chráněný před větrem a zimou.
Pokud máte stromek uvnitř, dejte ho do stojanu, který pojme alespoň 4-4,5 l vody.
Vánoční strom pečlivě zalévejte - voda jej chrání před padáním jehličí, vysušením a udržuje vůni. Stromek může vstřebat až několik litrů vody za den, takže jej pravidelně kontrolujte, jestli jí má dostatek.
Do vody nemusíte nic přidávat. Někteří lidé sice tvrdí, že když přidají aspirin, sodu, bělidlo, sůl či cukr, vydrží stromeček déle čerstvý, ale odborníci jsou toho názoru, že čistá voda je nejlepší.

Dodržujte bezpečnostní pravidla

Nikdy nestavte strom ke zdroji tepla jako krb, kamna nebo radiátor.
Pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, odstraňte spodní větve, aby nedošlo k poranění očí.
Všechny ozdoby, které se mohou rozbít, mají malé odnímatelné součástky či kovové háčky a které vypadají jako cukroví, pověste výš, aby se k nim děti nedostaly.
Nenechávejte v místnosti, kde je strom, svá domácí zvířata bez dozoru - mohou na něj skákat, shodit ho, rozbít ozdoby a zranit se jimi nebo okusovat kabely elektrických svíček.
Pokud používáte jako dekoraci sníh ve spreji, pozor na jeho vdechnutí.
Elektrické svíčky vypněte, když jdete spát nebo pryč, a před jejich použitím zkontrolujte, zda jsou kabely, prodlužovací šňůry apod. v pořádku (neroztřepené, vyhovující předpisům).
Nespalujte spadlé větve v krbu, může dojít k úniku kreosotu, hořlavé a karcinogenní látky.

Pokud nevíte, co se stromkem správně dělat, zeptejte se odborníka (např. v lesní školce nebo u pěstitele).