logo

Advent 2024 se konečně blíží!

adventní věnce

Advent je oblíbené, většinou čtyřtýdenní, období před Vánocemi, které je vlastně přípravou na Vánoce. Obvykle advent začíná mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Advent 2024 začne až první prosincovou nedělí. Letos připadne na 1. 12. 2024.


Symbolem adventu je adventní věnec

Mezi symboly adventu patří adventní věnce se čtyřmi svíčkami, přičemž každou adventní neděli se zapálí jedna svíčka. Adventní věnec můžete koupit nebo vyrobit doma. Na výrobu se používá jehličí, svíčky, jeřabiny, šišky, mašle a další ozdoby. Adventní věnec se dává na na stůl nebo si jej můžete pověsit i na dveře (ten se ale nezapaluje).

výzdoba

Kalendář s čokoládkami pro děti

Děti dostávají první den adventu adventní kalendář, který obsahuje 24 čokoládek a počátkem adventu se načne. Každý den dítě sní jen jednu čokoládku podle daného dne, aby vidělo, kolik dní zbývá do Vánoc. Někdy tento počet nemusí přesně vycházet.

Počátkem adventu se nesmí zapomenout na výzdobu

V obchodech nalezneme vánoční výzdobu již mnohem dříve, ale ve městech se tak stane většinou začátkem adventu nebo při začátku vánočních trhů, pokud začnou dříve.

Domácnosti s výzdobou začínají právě počátkem adventu. Vyzdobí se pokoje, okna, balkóny, zahrady a všechno, co každého napadne. Určitě i vy si rádi kupujete světelné řetězy, samolepky na okna, svíčky, stojany, věnce atd.

dekorace

Kdy jsou adventní neděle?

Adventní neděle budou:
železná neděle 1. 12. 2024 - první neděle v prosinci
bronzová neděle 8. 12. 2024 - druhá neděle v prosinci
stříbrná neděle 15. 12. 2024 - třetí neděle v prosinci
zlatá neděle 22. 12. 2024 - čtvrtá neděle v prosinci


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


Co se ještě dělá během adventu?

Hned v prvním adventním týdnu přichází postrašit děti čert a Mikuláš, donesou jim balíček za krátkou básničku.

Dále se v domácnostech začne péct cukroví. Koncem listopadu se začínají péct perníky, aby stihly změknout a pak se pokračuje právě zpravidla po Mikuláši lineckým a rohlíčky.

Rovněž se nesmí zapomenout na nakupování dárků. V obchodech mívají prodlouženou dobu nejen během adventních nedělí, ale i v jiných dnech, aby si všichni mohli vybrat a nakoupit.

Také se ve městech i na vesnicích konají vánoční trhy s rozsvícením stromu. Někde se jedná o trhy, které trvají několik týdnů a někde týden či den. To ale záleží vždy na velikosti obce a na jejich zvyklostech.

Atmosféra během adventu je kouzelná. Lidé jsou milejší než obvykle, všichni se těší na Vánoce a snaží se pořádně užít si advent. I když se někomu může zdát, že se jedná o velmi krátké období, kdy se nedá nic stihnout, tak při správném rozložení dá.

Těšíte se na advent?