logo

Vyberte vhodný strom na vánoční trhy v Praze

/media/images/vanocnitrhypraha.jpg

Tak jako každý rok, tak i tento se můžete podílet na nalezení ideálního stromu na vánoční trhy v Praze. Již podeváté pořadatel trhů firma Taiko vyhlásila soutěž - hledání vhodného stromu na vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Vítěz bude odměněn částkou 10 000 Kč.

Jak soutěžit a doporučit strom?

Můžete doporučit strom na svém pozemku, který vám brání ve výhledu, nebo strom, který jen tak uvidíte nebo znáte, ale stojí na cizím pozemku atd. Firma se postará o veškeré náležitosti s majitelem. Stačí jen splnit následující požadavky:

- reprezentativní vzhled - mělo by se jednat o smrk ztepilý, který je vysoký 22 - 30 metrů, vypadá hezky, nemá chyby a není poškozený.
- je snadno dostupný - strom musí být dostupný pro těžkou techniku, aby mohl být pokácen a naložen na tahač bez svého poškození a poškození okolí.
- zdravotní stav stromu - dále je nutné, aby byl zdravý, což prozkoumají při dendrologickém posudku odborníci z brněnské Mendelovy univerzity.


Ideální strom je takový, který je přerostlý a je již nebezpečný pro své okolí. Takové stromy jsou totiž dříve nebo později stejně pokáceny a tak by se mohl využít na trhy, pokud by byl hezký. To stejné platí, pokud někomu se rozrostl strom před domem a dům ohrožuje. Ovšem může to být i jakýkoli jiný strom.

Z došlých tipů se vybere ten vítězný strom a výherce obdrží slíbenou odměnu ve výši 10 000 Kč.

Vy s tím nebudete mít žádné náklady, neboť se firma Taiko postará o všechny náležitosti. Kontaktuje majitele, zajistí dendrologický posudek, postará se o pokácení, převoz, instalaci a následné nazdobení.

Uzávěrka pro posílání tipů je stanovena na podzim 2019.
Z došlých tipů se vybere vítězný strom a rovněž bude odměněn vítěz.
Následně se strom pokácí, převeze do Prahy, nainstaluje a nazdobí.

Strom bude slavnostně rozsvícen 30. 11. 2019 a v tento den taktéž začnou vánoční trhy.

Pro minulý rok byl vybrán strom z Roztok. Jednalo o smrk ztepilý z Roztok na Rakovnicku, jenž byl vysoký 24 metrů. Právě jeho výška byla důvodem, proč ho jeho majitel přihlásil do soutěže. Zasahoval do drátů vysokého napětí a musel by být již brzy odstraněn. Vypadal krásně, dendrologické vyšetření bylo v pořádku a nic nebránilo jeho pokácení, převozu, nazdobení a slavnostnímu rozsvícení.

Pro rok 2016 byl vybrán smrk z Pecky, který měřil 31 metrů a jeho stáří se odhadovalo na 70 let. Do soutěže byl přihlášen již v předminulém roce, ale nakonec byl vybrán strom z České Lípy. Strom byl pokácen 20. listopadu a slavnostní rozsvícení bylo naplánováno 26. listopadu od 17:30 do 20:30 každou hodinu. Minulý rok se nevybíralo na základě tipů, protože soutěž nebyla vůbec vyhlášena.

Více informací o vánočních trzích najdete tady a rozsvícení stromu tady.