logo

Vyberte vhodný strom na vánoční trhy v Praze

/media/images/vanocnitrhypraha.jpg

Pro rok 2016 byl vybrán smrk z Pecky. Měří 31 metrů a jeho stáří je odhadováno na 70 let. Do soutěže byl přihlášen již v minulém roce, ale nakonec byl vybrán strom z České Lípy. Strom bude pokácen 20. listopadu a slavnostní rozsvícení je naplánováno 26. listopadu od 17:30 do 20:30 každou hodinu. Letos se nevybíralo na základě tipů, protože soutěž nebyla vůbec vyhlášena.

Níže uvedené informace již neplatí!

Novinka: Kvůli bezpečnostním důvodům bylo zrušeno slavnostní rozsvícení stromu. Další informace najdete zde: https://vanoce-silvestr.cz/clanky/slavnostni-rozsviceni-je-zruseno/.

Tak jako každý rok, tak i tento se můžete podílet na nalezení ideálního stromu na vánoční trhy v Praze. Již pošesté pořadatel trhů firma Taiko vyhlásila soutěž o vhodný strom na vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Vítěz bude odměněn částkou 10 000 Kč.

Můžete doporučit strom na svém pozemku, který vám brání výhledu, nebo strom, který uvidíte nebo znáte, ale stojí na cizím pozemku atd. Firma se o veškeré náležitosti s majitelem postará. Stačí jen splnit následující požadavky:
- reprezentativní vzhled - mělo by se jednat o smrk, který je vysoký 22 - 25 metrů, vypadá hezky, nemá chyby a je nepoškozený.
- je snadno dostupný - strom musí být dostupný pro těžkou techniku, aby mohl být pokácen a naložen na tahač bez svého poškození a poškození okolí.
- zdravotní stav stromu - dále je nutné, aby byl zdravý, což prozkoumají při dendrologickém posudku odborníci z brněnské Mendelovy univerzity.

Ideální strom je takový, který je přerostlý a je již nebezpečný pro své okolí. Takové stromy jsou totiž stejně pokáceny a tak by se mohl využít na trhy, pokud by byl hezký. To stejné platí, pokud někomu se rozrostl strom před domem a dům ohrožuje. Ovšem může to být i jakýkoli jiný strom.

Z došlých tipů se vybere ten vítězný a výherce obdrží slíbenou odměnu ve výši 10 000 Kč.

Vy s tím nebudete mít žádné náklady, neboť se firma Taiko postará o všechny náležitosti. Kontaktuje majitele, zajistí dendrologický posudek, postará se o pokácení, převoz, instalaci a následné nazdobení.

Uzávěrka pro posílání tipů je stanovena na 31.8.2015. 1. října se vybere vítězný strom a odmění se vítěz. Asi 22.11. se pokácí a převeze do Prahy, o dva dny později se nainstaluje a nazdobí. 28.11.2015 bude slavnostně rozsvícen a v tento den taktéž začnou vánoční trhy.

Minulý rok byl na pražské vánoční trhy vybrán ze 17 zaslaných tipů smrk z Benešovska, který ohrožoval dům majitele.

Více informací o vánočních trzích najdete tady a rozsvícení stromu tady.