logo

Vyberte vhodný strom na vánoční trhy v Praze

vánoční praha

Tak jako každý rok, tak i tento se můžete podílet na nalezení vhodného stromu na vánoční trhy v Praze. Již po třinácté pořadatel trhů (firma Taiko) vyhlásil soutěž - hledání vhodného stromu na vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Vítěz bude odměněn částkou 10 000 Kč.

Trhy na Staroměstském náměstí jsou ty největší u nás a vždy se na nich vyjímá krásně nazdobený vysoký strom. Tento strom může najít úplně každý, stačí jen splnit podmínky, které vyhlásil pořadatel trhů, což je společnost Taiko a.s.

Letos byla vybrán smrk z téměř 40 tipů, který je vysoký zhruba 27 metrů a starý 56 let. Byl již nebezpečný pro blízkou chalupu, na kterou by mohl spadnout.

Kdy bude letos rozsvěcen?

Strom bude slavnostně rozsvícen v sobotu 2. 12. 2023 a v tento den začnou vánoční trhy. V 16:00 hodin začne charitativní projekt, zahájení s Pavlem Trávníčkem a také se rozsvítí nazdobený fešák.

Každý den se bude rozsvěcovat co hodinu po dobu konání trhů se světelnou animací a hudebním podkladem (melodie z pohádky Tři oříšky pro Popelku) od 16:30 do 21:30 hodin.

Jak soutěžit a doporučit strom?

Můžete doporučit strom na svém pozemku, který vám brání ve výhledu nebo vás ohrožuje, nebo strom, který jen tak uvidíte nebo znáte, ale stojí na cizím pozemku atd. Pořadatel se postará o veškeré náležitosti s majitelem. Stačí jen splnit následující požadavky na strom:

👍 Reprezentativní vzhled - mělo by se jednat o smrk ztepilý (Picea abies), který je vysoký alespoň 20 metrů, vypadá hezky, je pravidelně větvený, nemá jiné chyby a není poškozený.
👍 Snadná dostupnost - strom musí být dostupný pro těžkou techniku, aby mohl být pokácen a naložen na tahač bez svého poškození a poškození okolí.
👍 Zdravotní stav stromu - dále je nutné, aby byl zdravý, což prozkoumají při dendrologickém posudku odborníci z brněnské Mendelovy univerzity.

Ideální strom je takový, který je přerostlý a již je nebezpečný pro své okolí. Takové stromy jsou totiž dříve nebo později stejně pokáceny, a tak by se mohl využít na trhy, pokud by byl správně vysoký, hezký a zdravý. To stejné platí, pokud se někomu rozrostl strom před domem a dům ohrožuje. Ovšem může to být i jakýkoli jiný strom.

Z došlých tipů pořadatel vybere vítězný strom a výherce obdrží slíbenou odměnu ve výši 10 000 Kč.

Vy s tím nebudete mít žádné náklady, neboť se firma Taiko postará o všechny náležitosti. Kontaktuje majitele, zajistí dendrologický posudek, postará se o pokácení, převoz, instalaci a následné nazdobení.

Uzávěrka pro posílání tipů je stanovena na 30. září 2023.
O měsíc později z došlých tipů organizátoři vyberou vítězný strom a rovněž odmění vítěze.
Následně bude strom pokácen, převezen do Prahy, nainstalován a nazdoben.


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


Harmonogram soutěže

  • 1. 7. - začátek soutěže
  • do 30. 9. - posílání tipů
  • 1. 11. - vyhlášení výsledků
  • 24. 11. - pokácení stromu
  • 25. - 26. 11. - převoz stromu
  • 27. - 28. 11. - instalace stromu
  • 2. 12. - rozsvícení stromu

Jak to bylo v minulých letech?

Minulý rok byl vybrán krásný smrk z 26 tipů. Na náměstí se rozzářil smrk ztepilý, který rostl blízko České Kamenice. Dorostl do výšky asi 25 metrů. Tento krasavec byl starý 58 let.

Předminulý rok byl vybrán krásný smrk. Na náměstí se rozzářil smrk ztepilý, který rostl blízko Jablonce nad Nisou. Dorostl do výšky téměř 22 metrů. Do soutěže bylo zasláno celkem 30 tipů a z nich byl vybrán právě tento hezoun. Poté byl stromek tradičně nazdoben.

Rok před ním pořadatel vybral smrk ztepilý, který dorostl do výšky 19 metrů. Pocházel z okolí Jílového u Prahy.

Rok předtím byl vybrán smrk ztepilý ze Semil. Majitelce ohrožoval při silném větru dům, proto ho chtěla dát pryč. Krásně ozdobil náměstí a její dům již neohrožoval.

Předtím byl vybrán strom z Roztok. Jednalo o smrk ztepilý z Roztok na Rakovnicku, jenž byl vysoký 24 metrů. Právě jeho výška byla důvodem, proč ho jeho majitel přihlásil do soutěže. Zasahoval do drátů vysokého napětí a musel by být již brzy odstraněn. Vypadal krásně, dendrologické vyšetření bylo v pořádku a nic nebránilo jeho pokácení, převozu, nazdobení a slavnostnímu rozsvícení.

A někdy dříve byl vybrán smrk z Pecky, který měřil 31 metrů a jeho stáří se odhadovalo na 70 let. Do soutěže byl přihlášen již o rok dříve, ale nakonec byl vybrán strom z České Lípy. Strom byl pokácen 20. listopadu a slavnostní rozsvícení bylo naplánováno 26. listopadu od 17:30 do 20:30 každou hodinu. Ten rok se nevybíralo na základě tipů, protože soutěž nebyla vůbec vyhlášena.

Podívejte se na více informací o vánočních trzích a o rozsvícení stromu.