logo

Vyberte vhodný strom na vánoční trhy v Praze

/media/images/vanocnitrhypraha.jpg


Tak jako každý rok, tak i tento se můžete podílet na nalezení ideálního stromu na vánoční trhy v Praze. Již podesáté pořadatel trhů (firma Taiko) vyhlásil soutěž - hledání vhodného stromu na vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Vítěz bude odměněn částkou 10 000 Kč.

Trhy na Staroměstském náměstí jsou ty největší u nás a vždy se na nich vyjímá krásně nazdobený vysoký strom. Tento strom může najít úplně každý, stačí jen splnit podmínky, které vyhlásil pořadatel trhů, což je společnost Taiko a.s.

Letos pořadatel vybral smrk ztepilý, který dorostl do výšky 19 metrů. Pocházel z okolí Jílového u Prahy.

Jak soutěžit a doporučit strom?

Můžete doporučit strom na svém pozemku, který vám brání ve výhledu nebo vás ohrožuje, nebo strom, který jen tak uvidíte nebo znáte, ale stojí na cizím pozemku atd. Pořadatel se postará o veškeré náležitosti s majitelem. Stačí jen splnit následující požadavky na strom:

👍 Reprezentativní vzhled - mělo by se jednat o smrk ztepilý (Picea abies), který je vysoký alespoň 20 metrů, vypadá hezky, je pravidelně zavětvený, nemá jiné chyby a není poškozený.
👍 Snadná dostupnost - strom musí být dostupný pro těžkou techniku, aby mohl být pokácen a naložen na tahač bez svého poškození a poškození okolí.
👍 Zdravotní stav stromu - dále je nutné, aby byl zdravý, což prozkoumají při dendrologickém posudku odborníci z brněnské Mendelovy univerzity.


Ideální strom je takový, který je přerostlý a již je nebezpečný pro své okolí. Takové stromy jsou totiž dříve nebo později stejně pokáceny, a tak by se mohl využít na trhy, pokud by byl vysoký, hezký a zdravý. To stejné platí, pokud se někomu rozrostl strom před domem a dům ohrožuje. Ovšem může to být i jakýkoli jiný strom.

Z došlých tipů pořadatel vybere vítězný strom a výherce obdrží slíbenou odměnu ve výši 10 000 Kč.

Vy s tím nebudete mít žádné náklady, neboť se firma Taiko postará o všechny náležitosti. Kontaktuje majitele, zajistí dendrologický posudek, postará se o pokácení, převoz, instalaci a následné nazdobení.


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


Uzávěrka pro posílání tipů je stanovena na 15. září 2020.
Z došlých tipů se vybere vítězný strom a rovněž bude odměněn vítěz.
Následně bude strom pokácen, převezen do Prahy, nainstalován a nazdoben.

Kdy bude letos rozsvěcen?

Tato akce byla zrušena.

Strom bude slavnostně rozsvícen 28. 11. 2020 a v tento den taktéž začnou vánoční trhy. Jestli se poprvé rozsvítí v 16:30 a dále se bude rozsvěcovat co hodinu každý den po dobu konání trhů od 16:30 do 21:30 hodin jako minulý rok, zatím nebylo zveřejněno.

Minulý rok byl vybrán smrk ztepilý ze Semil. Majitelce ohrožoval při silném větru dům, proto ho chtěla dát pryč. Krásně ozdobil náměstí a její dům již neohrožoval.

Předminulý rok byl vybrán strom z Roztok. Jednalo o smrk ztepilý z Roztok na Rakovnicku, jenž byl vysoký 24 metrů. Právě jeho výška byla důvodem, proč ho jeho majitel přihlásil do soutěže. Zasahoval do drátů vysokého napětí a musel by být již brzy odstraněn. Vypadal krásně, dendrologické vyšetření bylo v pořádku a nic nebránilo jeho pokácení, převozu, nazdobení a slavnostnímu rozsvícení.

Pro rok 2016 byl vybrán smrk z Pecky, který měřil 31 metrů a jeho stáří se odhadovalo na 70 let. Do soutěže byl přihlášen již v předminulém roce, ale nakonec byl vybrán strom z České Lípy. Strom byl pokácen 20. listopadu a slavnostní rozsvícení bylo naplánováno 26. listopadu od 17:30 do 20:30 každou hodinu. Minulý rok se nevybíralo na základě tipů, protože soutěž nebyla vůbec vyhlášena.

Více informací o vánočních trzích najdete tady a rozsvícení stromu tady.


Podívejte se na: