logo

Jak vyrobit originální vánoční dárky?

vánoční dárky

Přidat pod stromeček kromě kupovaných i vlastnoručně vyrobené dárky je dobrý nápad a určitě potěší každého. Radost z vánočních dárků se přece nemá měřit tím, kolik peněz stály. Chcete své blízké potěšit něčím jedinečným, co pochází opravdu od vás? Podívejte se na rady, co můžete vyrobit.

Originální diář

Kupte levné, staromódní, černobílé desky (obvykle jsou menší než běžný zápisník a uvnitř mají všité strany). Desky obalte hliníkovou fólií, dárkovým balicím papírem nebo tkaninou a nezapomeňte zabalit i vnitřní okraje desek (zajistěte lepidlem). Můžete použít také barevné lepicí pásky.
Přidejte samolepky, fotografie, výstřižky z novin nebo obrázky, které odráží zájmy příjemce a ručně psané věnování.

Levný náhrdelník

Pořiďte si obyčejnou bavlněnou šňůru a různobarevné korálky (existují i specializované korálkové obchody). Odřežte ze šňůry cca 120 cm a navlékejte korálky podle fantazie. Tento dlouhý veselý náhrdelník potěší především menší děvčata.

Obal na mobilní telefon

Pokud je obdarovaný milovník elektroniky, ale nosí ji nechráněnou, ušijte mu pouzdro na mobil. Lze použít i na spoustu dalších malých druhů elektroniky, např. MP3 přehrávač apod.

Látkové hračky

Takovéto vánoční dárky nepotěší jen děti, ale i všechny mladé duchem. Vyzkoušejte různé tkaniny a barvy, ať už retro nebo zářivě barevné v závislosti na věku a preferencích příjemce.

Pletené oblečení

Jako malé nás většinou šály a čepice zas tak nepotěšily a dávali jsme přednost všelijakým hračkám, ale jak stárneme, zjišťujeme, že nějaké to teplé praktické oblečení na zimu se hodí každý rok. Pokud umíte plést či háčkovat, můžete tak vyrobit spoustu originálních dárků.
Jestliže máte vy nebo někdo z vašich blízkých pejska, můžete vyrobit zimní obleček i jemu.


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


Rámečky a fotky

I obyčejný plastový rámeček na fotku lze jedinečně vyzdobit podle toho, co má obdarovaný rád - např. jestli je fanoušek sportu, můžete rám ozdobit malinkým sportovním vybavením, které se prodává k barbínám. Hodí se i korálky, kousky puzzle, smajlíky, přírodní dekorace a cokoli vás ještě napadne.
Do rámečku dejte oblíbenou fotku nebo třeba vlastní namalovaný obrázek, citát, básničku apod.

Domácí jídlo

Pokud rádi vaříte a pečete, nic nezkazíte dárkovým košem s vlastním připraveným jídlem - domácí chléb, marmeláda, cukroví, záleží jen na vás.

Ručně vyrobený dárkový papír

I balicí papír samozřejmě můžete vyrobit jednoduše sami. Hodí se silně savý, nepříliš tuhý papír, např. bílý balicí nebo z dětského bloku. Dále potřebujete nádobu s vodou, vodové barvy, krycí barvu ředěnou škrobovým mazem v poměru 1:1, temperky či olejové barvy rozředěné téměř do tekutého stavu.
Na jeden arch papíru postačí několik kapek od každé barvy. Ty nechte kápnout na povrch vody v nádobě, opatrně zamíchejte a až se vytvoří různé zajímavé obrazce, vložte arch papíru a rychle jej zase vytáhněte. Pak ho nechte dobře proschnout.

Vlastní adventní kalendář s obrázky

Blízké, zejména mladší, můžete potěšit už před Vánoci ručně vyrobeným adventním kalendářem. Nejlepší jsou obrázky domů s okny a dveřmi, ale záleží na vaší fantazii, dále lepidlo na tapety, široký štětec a arch pevného kartonu. Na karton nalepte vybrané obrázky, předtím je ale seskládejte dohromady, jak budou vypadat. Např. pokud bude motivem pohled na město, musí být domy v pozadí stále menší, aby obrázek působil prostorově.

Obrázky natřete lepidlem pomocí štětce, po pár vteřinách je přitlačte na karton a vyhlaďte. Nalepený obrázek musí přes noc zaschnout, protože ještě vlhký by se při stříhání roztrhl. Hotový karton při sušení zatižte např. těžkou knihou, aby se nezprohýbal.

Po zaschnutí vyřízněte nožem či nůžkami okna a dveře, ale jen jednu stranu, druhá se musí ohnout, aby se okna dala zavřít. Pro jistotu ještě nalepte zevnitř oken proužky papíru, které poslouží k jejich otvírání.
Na každé z oken namalujte nebo napište datum, pak kalendář obraťte a nalepte za okenní otvory různé obrázky nebo fotografie.

Adventní kalendář se sladkostmi

K adventnímu kalendáři se sladkostmi je potřeba 24 krabiček od zápalek. Po nalepení obrázků na karton a jejich zaschnutí přiložte krabičky na místa, kde se nacházejí okna, a vyznačte si tužkou obrysy v jejich rozích. Poté vyrobte otvory pro okna (musí být asi o 3-5 mm menší než každá krabička). Za otvory nalepte pomocí papírových proužků krabičky, naplněné sladkostmi, jejich vnitřní stranou.

Určitě vymyslíte i jiné originální vánoční dárky, které potěší.