logo

Jak elegantně ozdobit vánoční stromeček?

zdobení stromečku

Každý umí dát na stromeček pár koulí a svíček, avšak pěkně a vkusně ozdobený strom potěší oko všech, kdo ho uvidí. Nechcete mít stromek moc přeplácaný, ale zároveň takový, aby „nesplynul” se zdí a spojoval na sobě tradici a eleganci? Stačí si to jen trochu předem naplánovat, sehnat ozdoby a pak je popořadě použít. Podívejte se na konkrétní tipy.


Výběr vhodného stromu

Stromeček je základ, takže je důležité vybrat ten správný strom. Ani ty nejkrásnější ozdoby nepomohou, když bude jinak neupravený a neudržovaný. Nezáleží však na tom, jestli je pravý nebo umělý, obojí má svá pro a proti – skutečná jedle či borovice krásně voní, zatímco umělé nevyžadují žádnou péči.

Ať už máte jakýkoli, ujistěte se, že ozdoby budou v hustých větvích dobře vidět, zda jsou větve rovnoměrně rozmístěné a že má stromek symetrický tvar zužující se směrem k vrcholu. Některé umělé stromečky se prodávají rovnou ozdobené elektrickými svíčkami – jejich rozmístění a rozsvícení je často nejsložitější částí zdobení, takže u takového stromu můžete tento proces přeskočit.

Zvolte barevné schéma

Pokud se budete držet jednoho barevného schématu, bude strom vypadat kompaktněji. Barvy vybírejte tak, aby se hodily k místnosti, kde vánoční stromeček stojí a počítejte i se starými nebo dětskými ozdobami, které na něj možná také budete chtít dát. Trendy se neustále mění a záleží jen na vás, zda se jim chcete přizpůsobit.

Červená a zelená

Toto jsou tradiční vánoční barvy. Zelený stromek s červenými ornamenty, věnci a stuhami je klasika, kterou nic nezkazíte. Šmrnc mu můžete dodat zlatou či stříbrnou barvou. Rovněž svíčky by měly svítit červeně, zeleně anebo klasicky žlutobíle.

Zimní barvy

Zkuste modrou, stříbrnou a fialovou. Použijte strom k imitaci ledových a třpytivých barev zasněžených Vánoc. Pokud zvolíte toto schéma, nepřidávejte už červenou, žlutou nebo zlatou. Svíčky by měly svítit průhledně či modře. Jestliže se vám líbí minimalistický vzhled, zvolte jen bílé a stříbrné ozdoby.

Metalické barvy

Kovové barvy jako zlatá, stříbrná a bronzová se dají dobře kombinovat – můžete zapojit všechny tři. Nejlépe vyniknou s průhlednými světýlky.

Studené nebo teplé barvy

Chcete-li stromeček, který bude vypadat pestřeji, vyzkoušejte buď studené barvy (s modrými podtóny), nebo naopak teplé (s červenými). Např. strom laděný do teplých barev by mohl mít červené, oranžové a zlaté dekorace, zatímco do studených zelené, fialové, modré a stříbrné.

Zvolte originální téma

Pokud chcete, vyberte i jednotné téma ozdob. Někteří lidé vybírají konkrétní motivy, např. andělé, louskáčci a sněhové vločky. Jednotné téma rovněž umožňuje, aby stromeček vypadal soudržnější. Ale jestli máte mnoho ozdob s různými motivy, vůbec to nevadí – samotné Vánoce jsou dostatečným námětem.

Jak nakoupit baňky?

Pravděpodobně máte baňky (vánoční koule) už mnoho let ve sklepě nebo skříni, ale proč si některý rok nedopřát radost novými? Výběr není vůbec složitý – většinou se baňky prodávají po 6-12 ks s jednotnými motivy. Samozřejmě k nim můžete přidat ještě několik exkluzivnějších ozdob, ale tyto multipacky tvoří u většiny lidí základ vánočních dekorací. Podívejte se, kde můžete tyto ozdoby koupit.

Jestliže používáte baňky jen v jedné barvě, zkuste smíchat lesklé s matnými. Jinak je lepší vybrat jen jeden styl – buď lesklé, nebo matné. Nejvhodnější je také, aby baňky měly přibližně stejnou velikost. Ujistěte se, že na stromečku nebudou rušivé shluky zároveň velkých či malých ozdob.


Získejte nádherné ozdoby nejen na stromeček ⭐


Jak vybrat svíčky?

Světýlka dáváme na stromek proto, abychom jej zvýraznili a sladili je s dekoracemi, ne aby byla pozornost přitahována na ně, proto není nutné kupovat svíčky, které hrají melodie či dělají nápadné světelné efekty. Držte se i jednotných barev, které jste pro zdobení zvolila. Vždy se hodí průhledné, bílé nebo krémově bílé světlo.

Nejjednodušší postup samotného zdobení stromečku

1. krok: Svíčky

Správné umístění světýlek může být nejsložitější částí zdobení, a když se vám to povede, bude váš stromeček vypadat opravdu magicky bez ohledu na další ozdoby. Zavěšujte je odshora dolů, pozor na smotané kabely. Rozmisťujte je rovnoměrně. Najděte si v nich pravý střed a ten umístěte pod vršek stromu. Pak dejte každé rameno na protilehlou stranu – tak se stromeček symetricky rozdělí na 2 poloviny. Poté záleží na délce a množství svíček, nejlepší je na každém větším patře umístit je dopředu i dozadu, popř. alespoň jedno patro vepředu a další vzadu a takto střídavě dál.

2. krok: Čokoládová kolekce

Pokud zdobíte i čokoládou, začněte většími figurkami, které umisťujete po celé ploše, nejlépe na každou velkou větev. Jestliže je za stromem stěna, začněte zepředu, dozadu můžete dát menší figurky, ale nejlépe vypadá, když i vzadu jsou velké a na malých větvích malé. V tomto kroku můžete připevnit i vánoční perníčky nebo jiné cukroví.

3. krok: Různé nerozbitné dekorace

Před zavěšením baněk umístěte na stromeček jiné ozdoby, tj. ze slámy, dřeva, plastu apod.

4. krok: Ozdobení vršku

Je bezpečnější umístit dekoraci na vrchol stromu ještě před zavěšením baněk, protože hrozí, že při manipulaci v této hůře dostupné části můžete nějaké baňky nechtě rozbít. Většinou se na vrchol dává betlémská hvězda, ale používají se i andělé, nějaká pěkná stuha, imitace cesmínového listu a bobulí, velká sněhová vločka, špička nebo křesťanský kříž.


5. krok: Vánoční koule

Největší vánoční koule (baňky) patří dolů, podle velikosti pak postupujte směrem nahoru. Nahoře mají být vždy nejmenší dekorace (netýká se jen baněk). Opět by měly být na každé větvi, zkuste je i pro lepší optický efekt rozmístit šikovně kolem světýlek. Pokud máte různé tvary, nejprve se zavěšují klasické koule.

6. krok: Řetězy

Není nutné na závěr zdobit stromeček zářivě lesklými nebo chlupatými řetězy a lametami. Na výběr je spousta pěkných přirozeně vypadajících materiálů – z korálků, papíru, slámy, těstovin, popcornu, oříšků, dřeva, vloček apod. I u nich berte v úvahu barevné schéma, které jste zvolili.